Almanya’da Üniversite Eğitimi

Almanya’da 298 tane üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin 233’ü devlet üniversitesi, 65’i özel üniversitedir. Devlet üniversitelerinde eğitim yıllık harç ücreti haricinde ücretsizdir.

Almanya’ daki üniversitelerin ülkemizde denkliği bulunmaktadır.

Almanya’da yıllık eğitim ücreti 399 € ile 500€ arasında değişen üniversitelerde lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Almanya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir.

Almanya’ da Lisans ve Yüksek Lisans gibi bitirme dereceleri sunan üniversiteler uluslararası not transfer imkanı da sağlamaktadır.

Bazı üniversitelerde birkaç bazı programlar sadece İngilizce dilinde yürütmektedir. Kış ve yaz olarak bir eğitim yılını oluşturmaktadır. Merkezi bir yerleştirme sınavı olmadığı için yaz ya da kış döneminde eğitime başlamak mümkündür. Almanya’daki eğitim eyaletlerin yetkisi altındadır. Ancak bu eğitim alanında bir farklılığa neden olmamaktadır. Almanya Hükümeti, eğitim sisteminin uluslararası bir yapıya kavuşması için uğraşmaktadır. Türkiye’deki üniversiteler gibi Almanya’daki üniversiteler de Bologna Süreci’ne aktif olarak katılmaktadır.

Lisans eğitimine kabul edilebilmeniz için LYS sınavından lisans eğitimi almaya hak kazanmanız, Almanca dil seviyenizin DSH sınavından minimum 2. seviyede, Test DaF sınavında minimum 4. seviyede olması gerekmektedir.

Yukarıda da belirtildiği gibi ABD ve İngiltere ile kıyaslandığında çok ciddi avantajlar getiren öğretim bedelleri için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Aşağıda Almanya’ da Eğitim görmenin avantajlarını detayları ile görebilir siniz.

Neden Almanya’da Eğitim Görmeliyim?

  • Almanya’daki üniversitelerin yerleşimi büyük şehir merkezlerinden ziyade az nüfuslu küçük ve sakin üniversite şehirlerindedir. Bu nedenle akademik olarak kendinizi olabildiğince geliştirebilirsiniz.
  • Dünya’daki ilk yüze giren üniversitelerde eğitim görme şansını yakalayabilirsiniz.
  • Eğitim standartları oldukça yüksektir.
  • Amerika, İngiltere, Kanada ve Avustralya’ daki Üniversitelerle karşılaştırma yapıldığında çok düşük maliyetlerle istediğiniz her alanda eğitim alabilirsiniz.
  • Alacağınız diplomalar Türkiye’de ve dünyada tanınmaktadır.
  • Ön lisans eğitimi aldığınızda istediğiniz takdirde üniversitelerin lisans bölümlerine geçiş yapabilirsiniz.
  • Öğrencilere 180 günlük yarı zamanlı yasal çalışma izni verilmektedir. Bu yaşam giderlerinizi karşılamanızda size yardımcı olacaktır.
  • İngilizce eğitim veren kurumlarla çift yabancı dil eğitim imkanı kazanmış olursunuz.
  • Mezuniyetinizin ardından 1 yıl içerisinde iş bulmanız halinde çalışma ve ikamet hakkı elde edersiniz.

Aşağıda Almanya Üniversiteleri ile ilgili detaylı bilgileri inceleyebilir siniz. ALS STUDY Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız Almanya’ da Lisans yerleştirmeleri ile ilgilenen adaylarla görüşmeleri yüzyüze yapmakta ve adayları bilgilendirmektedir.

Almanya’da Lisans Tamamlama

Almanyada’ki Üniversiteler

Dresden Teknik Üniversitesi

Clausthal Teknik Üniversitesi

Friedrich Schiller Üniversitesi

Jena Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Cottbus Teknik Üniversitesi

Zwickau Üniversitesi

Erfurt Üniversitesi

Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi ( JGU Mainz )

Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Lausitz Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU