Kanada Promosyon

Kanada'da Hava Koşulları ve Giyim

Orta kuşak karasal ve tundra iklimi bir arada görülmektedir. Atlas Okyanu­su kıyısındaki eyaletler ile Ouebec' in güney bölümleri ve Ontario' da yazlar sıcak, kışlar ise dondurucu soğuk olur. Bu eyaletlerde, sıcaklık farklı­lıkları iç bölgelere göre daha azdır.

Vancouver ve Victoria kentlerinin de bulun­duğu güney kıyılar, en sıcak yörelerdendir. Kuzey Buz Denizi kıyıları ve bura­daki adalar ise en soğuk yerlerdendir. Burası altı ay gece, altı ay gündüz olur. Kışlar uzun, çok soğuk ve karanlıktır. Yazlar kısa ve serin geçer; hava genellikle açıktır.

Kanada'nın üzerinde üç ayrı hava akımı bulunmaktadır Büyük Okyanus'tan serin ve nemli hava, Kuzey Kutup Bölgesi'nden soğuk ve kuru hava, Meksika Körfezi ve Karayip Denizi'nden ise sıcak ve nemli hava akımları gelmektedir.

Bu nedenle Kanada’da kışlık olarak yünlü ve kalın palto, bere, atkı, kazak ve kaymaz bot gibi giysiler tercih edilirken yaz için çok ince olmayan ve daha çok bahar gibi geçiş mevsimlerinde giyilen hafif kalınlıkta giysiler tercih edilmelidir.